Senior a nowe media

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
19 lutego 2016

Współczesne czasy przynoszą rozwiązania technologiczne, które mają za zadanie nie tylko ułatwiać życie seniorom, ale także dostarczać im trochę rozrywki. Możliwości jest wiele. 

Tablet dla seniora

Mimo że większość produktów elektronicznych skierowana jest do młodych konsumentów szybko oswajających nowinki technologiczne, to jednak na rynku pojawiły się tablety idealne dla seniora. Tablety mają dotykowy panel, co ułatwia przewijanie tekstu, przechodzenie na kolejne strony. Z powodzeniem można powiększać obraz do optymalnego dla wzroku rozmiaru. Prosta obsługa sprawia, ze tablety są świetnym sprzętem dla seniorów, dzięki któremu nie muszą rezygnować z pasji czytania, szczególnie prasy. Potwierdzają to badania naukowe - oczy starszych osób znacznie szybciej odczytują tekst umieszczony na podświetlonym ekranie, niż na kartce papieru. Choć może początkowo zniechęcać, przerażać swoją funkcjonalnością, to warto dać mu szansę. Poprosić kogoś o pomoc w zakupie i wytłumaczenie działania. Szybko można dojść do wniosku, że to cudo techniki zostały wymyślone właśnie dla nas.

 E-czytniki

Do czytania książek bardziej niż tablety nadają się specjalne e-czytniki. Zostały one stworzone właśnie po to, by móc czytać książki w wersji elektronicznej tzw. e-booki. Wyświetlacz jest znacznie mniej świecący niż w przypadku tableta, zatem wzrok męczy się znacznie wolniej. Czytnik tego typu ma niewielkie gabaryty. Można go więc bez problemu zabrać ze sobą i oddać się lekturze np. na ławce w parku. E-czytnik można kupić za około 200 zł.

 Audiobooki – książki do słuchania

To nic innego, jak książki na płytach CD lub jako plik elektroniczny. Wystarczy włożyć płytę do odtwarzacza, nacisnąć przycisk „start” i wsłuchać się w opowieść. Może ona towarzyszyć nam w tle podczas innych czynności, o ile potrafimy się skupić na kilku rzeczach jednocześnie. Możemy też zwyczajnie usiąść wygodnie w ulubionym fotelu i dać się porwać głosowi lektora, szczególnie, że ten bardzo często należy do znanego aktora lub aktorki. By spotęgować doznania płynące ze słuchania audiobooka, warto kupić słuchawki hałasy płynące z otoczenia i pozwalające na w pełni komfortowy odsłuch. 

Autolektor

Niewątpliwie świetnym rozwiązaniem dla seniorów może być także sprytne urządzenie zwane Autolektorem. Autolektor przeczyta dla nas książkę, gazetę lub każdy inny tekst drukowany.

 

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-02-19
Data publikacji:2016-02-19
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Iwona Boratyn
Liczba odwiedzin:1562