Sędziszowskie ścieżki edukacyjne, czyli jak połączyć przyjemne z pożytecznym

 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
 • Drukuj zawartość bieżącej strony
6 lutego 2016

Dlaczego warto łączyć aktywność fizyczną ze zdobywaniem wiedzy - w każdym wieku? Ponieważ zawsze warto łączyć przyjemne z pożytecznym. W gminie Sędziszów seniorzy mogą np. jeździć rowerami po przygotowanych ścieżkach rowerowych oraz spacerować po ścieżkach edukacyjnych. 

 

Maszerując po zdrowie i wykorzystując do tego technikę Nordic Walking, czyli po prostu maszerując z kijkami, warto skierować swe kroki na ścieżkę historyczno-przyrodniczą im. prof. Karoliny Lanckorońskiej wytyczoną w lesie sieleckim oraz ścieżkę edukacyjną biegnącą pomiędzy stawami w gospodarstwie rybackim w Krzelowie. Przekonali się o tym seniorzy i juniorzy – uczestnicy projektu Czas Juniora i Seniora realizowanego przez Fundację Perspektywy i Rozwój w 2015 r. w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 ogłoszonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Ścieżka edukacyjna w Krzelowie biegnie pomiędzy stawami na terenie gospodarstwa rybackiego (http://www.ryby-krzelow.republika.pl/index.html) prowadzonego przez Sławomira Grzycha. Gospodarstwo to rozpościera się na powierzchni 50 hektarów i jest zasilane przez rzekę Mierzawę. Po ścieżce oprowadza sam gospodarz, opowiadając historię powstania miejscowości i stawów oraz prezentując ryby, które aktualnie znajdują się w tamtejszych wodach. Można tych okazów nawet dotknąć!

Z kolei ścieżka historyczno-przyrodnicza im. prof. Karoliny Lanckorońskiej wytyczona została w starym, kilkusetletnim lesie sieleckim, należącym przed II wojną światową do Lanckorońskich z Brzezia. Oznakowany szlak prowadzi do drzew - pomników przyrody, obdarzonych imionami przedstawicieli możnego i wpływowego rodu Lanckorońskich: Samuela i Zofii - fundatorów kościoła św. Marcina w Wodzisławiu, Macieja - wychowanka króla Stanisława Leszczyńskiego, jego syna Antoniego - członka Komisji Edukacji Narodowej, Karola - archeologa, mecenasa sztuki, wysokiego urzędnika na dworze cesarskim w Wiedniu, Karoliny i jej brata Antoniego, ostatniego zarządcy lasu.

Uczestników projektu oprowadziła po leśnej ścieżce edukacyjnej Aleksandra Wasik – stażystka Leśnictwa Sielec i jednocześnie studentka ostatniego roku leśnictwa na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

Fot. Spacer w Kurzelowie i na ścieżce historyczno-przyrodniczej.

 

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-02-06
Data publikacji:2016-02-06
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Iwona Boratyn
Liczba odwiedzin:1346