Skarżysko-Kamienna - Muzeum Orła Białego

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
4 lutego 2016

Muzem im. Orła Białego w Skarżysku Kamiennej to jeden z największych w kraju zbiorow ciężkiego sprzętu bojowego i zarazem gratka dla pasjonatow wojskowości.Działa tu Ośrodek Badawczo-Muzealny Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej.

Tutejsze zbiory militariów postrzegane są jako drugie co do wielkości w kraju. Ustępują tylko kolekcji warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego. Skarżyskie muzeum posiada bogatą kolekcję ciężkiego sprzętu bojowego, zarówno z okresu II wojny światowej, jak i powojennego. Siedzibą placówki jest zabytkowy budynek dozorcy huty "Rejów", założonej przez Stanisława Staszica.
 
Ekspozycja obejmuje przeszło 115 eksponatów. Można podziwiać m.in. ciągnik artyleryjski D-350 "Mazur", Armato-haubicę o średnicy 155 milimetrów, okręt bojowy ORP "Odważny", samolot transportowo-desantowy Ił-14, armatę przeciwlotniczą 37 mm, armatę dywizyjną ZiS-3, karabin przeciwlotniczy ZU-2, samolot TS-8 "Bies", działo szturmowe ASU-85, transporter opancerzony BTR-60 czy samolot Ił-14.
 
Poza samymi eksponatami atrakcją dla zwiedzających jest przejażdżka transporterem opancerzonym BTR-60. Do wyboru są dwie trasy wzdłuż zalewu Rejów i do pomnika Powstańców 1863 roku (20- i 30-minutowa). Pojazd mieści max. 10 osób. Przejazd jest płatny osobno i nie jest wliczony w cenę biletu.
 
Częścią muzeum jest Ośrodek Badawczo–Muzealny Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej. Gromadzi on i opracowuje wszelkie dokumenty i materiały historyczne dotyczące działalności oddziałów partyzanckich na terenie Kielecczyzny oraz struktur konspiracyjnych Polskiego Państwa Podziemnego. Zasoby archiwalne Ośrodka udostępniane są do celów naukowych i poznawczych.
 
Na terenie muzeum działa także Stowarzyszenie Ochrony Zabytków Militarnych. Obszarem wspólnej działalności muzeum i stowarzyszenia jest realizowanie badań terenowych z zakresu archeologii wojskowej oraz akcji wydobywczych w terenie. Stowarzyszenie zaprasza wszystkich zapaleńców z wykrywaczami metalu do wstąpienia w jego szeregi.
 
Obok Muzeum zachowały się duże fragmenty zakładu wielkopiecowego "Rejów". Huta powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Zachował się mur oporowy, kanał roboczy i część wielkiego pieca, tzw. "gar". Zabytkiem z tego okresu jest również kamienny próg przelewowy, tzw. "przewał staszicowski", z zakładu wielkopiecowego "Bzin".
 
Źródła:
http://www.infoturystyka.pl/
http://muzeum.skarzysko.pl/
 
 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-02-04
Data publikacji:2016-02-04
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Iwona Boratyn
Liczba odwiedzin:597